جستجو

 

صادرات بخش صنعت و معدن استان مركزی به بیش از یك میلیارد دلار در سال جاری رسید

جمعه 9 تیر 1391   08:14 ق.ظ

صادرات بخش صنعت و معدن استان مركزی به بیش از یك میلیارد دلار در سال جاری رسید

اراك- با توجه به صادرات 150 میلیون دلاری بخش صنعت و معدن استان مركزی در دو ماهه نخست امسال، پیش بینی می شود تا پایان سال جاری این مهم به بیش از یك میلیارد و یكصد میلیون دلار افزایش یابد.

1391/04/08 - 21:12

'علیرضا زاوشی' رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مركزی عصر پنجشنبه در جمع خبرنگاران در اراك با بیان این مطلب افزود: تحقق این میزان صادرات نیازمند ایجاد زیر ساخت های تسهیلاتی در این بخش است.

وی ادامه داد: 916 میلیون دلار صادرات سال گذشته در بخش صنعت و معدن استان مركزی محقق شد كه این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از آن 26 درصد رشد داشته است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مركزی تصریح كرد: در سه ماهه نخست سال جاری 140 مجوز تاسیس با اشتغالزایی سه هزار و 478 نفر و 40 پروانه بهره برداری نیز با اشتغالزایی یكهزار و 89 نفر و در مجموع با سرمایه گذاری یكهزار و 420 میلیارد ریال در بخش صنعت و معدن این استان انجام شده است.

زاوشی عنوان كرد: در سال گذشته 296 پروانه بهره برداری در بخش صنعت و معدن این استان صادر شده كه با توجه به وجود تحریم ها و فشارهای موجود این مهم بسیار چشمگیر است.

وی بیان كرد: در چند سال گذشته میزان سرمایه گذاری در بخش صنعت و معدن 18 هزار میلیارد ریال بوده است كه این میزان رقم بسیار بالایی است و در شرایط كنونی افزایش آن نیازمند همكاری و تلاش همه بخش ها و حمایت رسانه ها است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مركزی گفت: در حال حاضر 900 طرح صنعتی با سرمایه گذاری 95 هزار میلیارد ریال و اشتغالزایی 43 هزار و 890 نفر در این استان با پیشرفت فیزیكی یك تا 95 درصد در حال اجرا است كه در هفته دولت امسال افتتاح خواهد شد.

زاوشی تعداد طرح های تاییدی در كمیسیون های مختلف را 755 مورد اعلام كرد و افزود: از این تعداد 319 طرح مصوب و 254 مورد آن در بانك های عامل بررسی و منجر به عقد قرارداد شده است.

وی ادامه داد: میزان رشد صدور پروانه بهره برداری و مجوز تاسیس در استان از دهه 70 تاكنون سیر صعودی داشته بطوری كه در سال گذشته این مهم به 290 مورد رسیده است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مركزی با اشاره به وجود 338 واحد معدنی در این استان اضافه كرد: توجه جدی به بخش معدن و صنایع معدنی، ارزش افزوده و رشد اشتغالزایی را برای استان و كشور به همراه دارد.

زاوشی خاطر نشان كرد: هم اكنون بیش از 30 عنصر معدنی از جمله نقره، سرب، روی و مس در استان مركزی وجود دارد كه امیدواریم بتوانیم این منابع غنی را با استفاده از ماشین آلات به روز و روش های نوین صنعتی استخراج كنیم.ك/3

7109/507 **1368**


نوشته شده توسط : مینا ب

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات