جستجو

 

ارکست ملی باید جان دوباره گیرد

یکشنبه 6 فروردین 1391   11:49 ق.ظ

نوازنده عرصه موسیقی:
ارکست ملی باید جان دوباره گیرد

خبرگزاری فارس: یک نوازنده موسیقی گفت: ارکست ملی باید جان دوباره گیرد، زیرا تنها عرصه هنرمندان برای شکوفایی است.

خبرگزاری فارس: ارکست ملی باید جان دوباره گیرد

رضا ناظمی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان گفت: هنرمندان موسیقی اهل برقراری ارتباط و گفت‌وگو با یکدیگر نیستند و هر یک از آنها در به کار خود مشغول هستند.

وی افزود: هر یک از هنرمندان باید به سهم خود نفس تازه‎ای به روح هنر موسیقی ببخشند و فعالیت‌های ارکستر موسیقی ملی سبب ایجاد انگیزه‎های تازه در هنرمندان جوان است.

این نوازنده عرصه موسیقی در ادامه گفت: عده‎ای از هنرمندان جوان و با انگیزه هستند که جایی برای عرضه و حضور در عرصه موسیقی را ندارند، از همین رو ارکستر موسیقی ملی باید بار دیگر فعالیت‎های خود را از سر می‎گرفت، تا امکان فعالیت برای این هنرمندان به وجود آید.

وی اضافه کرد: تمامی هنرمندان باید شرایط حساس اجتماعی و فرهنگی را وارد عرصه فعالیت کنند و روح تازه‎ای به هنر ارزشمند موسیقی بخشند.

ناظمی به نامناسب بودن شرایط برای ارائه اثر تازه هنری و همچنین ضرورت کاهش تصدی‌گری دولت در بخش خصوصی اشاره کرد و ادامه داد: در ادبیات و گویش عامه مردم واژه‎های مهمی وجود دارد که بار معنایی شگرف و گسترده‎ای در آن نهفته است، مانند واژه "ملی" که در ترکیب با هنر موسیقی اصیل ایرانی به ارکستر موسیقی ملی تبدیل شده است.

وی گفت: در بسیاری مواقع این واژه معنای دولتی می‎دهد به این معنا که یک پدیده مال مردم است و نهادهای دولتی خود را نماینده ملت می‎دانند، اما زمانی که ارکستر موسیقی ملی مطرح می‎شود، هم عنوان ملی دارد و هم به هنر موسیقی اضافه شده است.

این فعال عرصه موسیقی گفت: متخصص و صاحب اندیشه در این حوزه احتیاج است، تا این عنوان را در مسیر درست هدایت کند.

وی اضافه کرد: موسیقی باید متنوع باشد، به این معنا که موسیقی سنتی و تاریخی که از آن صحبت می‎کنیم آن چیزی نیست که در حال حاضر وجود دارد و بسیاری از پدیده‎هایی که از آن صحبت می‎کنیم چه از جهت سنت و چه از لحاظ تاریخی در جامعه وجود خارجی ندارد و شرایط فکری زندگی امروز تفاوت‎های چشمگیری با گذشته تاریخی دارد.

ناظمی تصریح کرد: زمانی که از موسیقی صحبت می‎کنیم همین تفاوت‎ها وجود دارد، به این معنا که برخی اعتقاد دارند که تنها موسیقی سنتی باید عرضه شود و برخی به نوگرایی معتقدند.

انتهای پیام/س10


نوشته شده توسط : مینا ب

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات