تبلیغات
خبر رسانی - کشورهای دیگر قادر به پر کردن جای ایران در بازار نفت نیستند

جستجو

 

کشورهای دیگر قادر به پر کردن جای ایران در بازار نفت نیستند

دوشنبه 29 اسفند 1390   08:43 ب.ظ

کارشناسان انرژی :
کشورهای دیگر قادر به پر کردن جای ایران در بازار نفت نیستند

خبرگزاری فارس: کارشناسان انرژی بر این باورند که سایر کشورهای تولید و صادر کننده نفت به راحتی قادر به پر کردن جای ایران در بازار جهانی انرژی نیستند .

خبرگزاری فارس: کشورهای دیگر قادر به پر کردن جای ایران در بازار نفت نیستند

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اینترنتی بی بی سی همزمان با نزدیک شدن مهلت دولت آمریکا و اتحادیه اروپا برای آغاز تحریم خرید نفت از ایران، کشورهای تولید کننده نفت، تلاش خود را برای پر کردن جای ایران مضاعف کرده اند. کشورهای بزرگ صادر کننده نفت طی هفته های اخیر  رایزنی با خریداران نفت ایران را آغاز کرده‌اند تا در صورت حذف احتمالی نفت خام ایران از بازار جهانی، بتوانند سهم بیشتری از این بازار را به نفت خام تولیدی خود اختصاص دهند.

بر اساس این گزارش در تازه‌ترین اقدامات‌، مقامات عراقی به دولت سریلانکا پیشنهاد کرده‌اند که کمبود احتمالی نفت خام ایران را برای این کشور پر کنند. تنها پالایشگاه کشور سریلانکا فقط امکان پالایش و تصفیه نفت‌خامی با ویژگی مشابه نفت خام ایران را دارد و از زمان شدت یافتن تحریم‌ های مصوب آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران، سریلانکا به دنبال راهی برای یافتن جایگزین نفت خام ایران بوده است. 

عراق پیشنهاد کرده است که مقدار قابل توجهی از نفت خام خود را به سریلانکا عرضه کند . نفت خام سبک عربستان سعودی بهترین جایگزین برای نفت خام ایران در پالایشگاه سریلانکا به شمار می‌رود و این کشور برای دریافت نفت بیشتر با عربستان سعودی نیز در حال رایزنی است . سریلانکا همچنین برای واردات فرآورده‌های نفتی، با عراق و عمان نیز مذاکره کرده است.

اتحادیه اروپا بیستم ژانویه اعلام کرد از ابتدای ماه جولای 2012 خرید نفت خام از ایران را متوقف می‌ کند. در حالی که ایران اعلام کرده است که اتحادیه اروپا تنها 18 درصد نفت خام این کشور را وارد می کند و حذف بازار اروپا تاثیر چندانی در بازاریابی نفت ایران ندارد ، به نظر می‌رسد که تحریم‌ های مصوب دولت آمریکا و دیگر مفاد تحریم‌های اتحادیه اروپا ، راه را برای ادامه حضور شرکت ملی نفت ایران در بازار جهانی نفت دشوار کرده است.

در چارچوب تحریم‌های آمریکا علیه ایران که از 28  ژوئن اجرا خواهد شد ، هر شرکت یا کشوری که به واردات کالا از ایران اقدام کند، مشمول مجازات های مصوب دولت آمریکا خواهد شد . تحریم‌ های آمریکا مبادلات مالی با شبکه بانکی ایران از جمله بانک مرکزی این کشور را نیز شامل می‌شود و با اجرایی شدن آن ، کشورهای خریدار نفت در واریز کردن پول نفت به حساب بانک مرکزی ایران با مشکل روبرو خواهند شد.

اعمال محدودیت در مبادلات مالی با بانک مرکزی ایران از مفاد تحریم‌ های مصوب اتحادیه اروپا در ژانویه گذشته نیز بود. بر این اساس اتحادیه جهانی انتقالات بین بانکی سوئیفت از 17 مارس ارائه خدمات به بانک‌های ایرانی تحت تحریم اتحادیه اروپا را متوقف کرده است. تقریبا تمام بانک‌های دنیا برای معاملات خود از خدمات این اتحادیه استفاده می‌کنند و با اعمال این محدودیت ، ارتباط بانک های تحریم شده ایرانی با شبکه نقل و انتقالات مالی جهان قطع می شود. این در حالی است که گزارش‌هایی از تلاش خریداران نفت ایران برای یافتن شیوه‌های جدید پرداخت پول نفت به این کشور منتشر شده است . در این بین دولت هند اعلام کرده است به واردات نفت از ایران ادامه می ‌دهد . هند توانسته است موافقت مقامات ایران را برای پرداخت پول نفت با روپیه کسب کند .

انتهای پیام/م


نوشته شده توسط : مینا ب