تبلیغات
خبر رسانی - 62 روستا شهرستان میانه بحرانی است

جستجو

 

62 روستا شهرستان میانه بحرانی است

یکشنبه 28 اسفند 1390   08:36 ب.ظ

از نظر آب
62 روستا شهرستان میانه بحرانی است

خبرگزاری فارس: مدیر امور منابع آب میانه به افت سفره‌های زیرزمینی و کاهش منابع آبی شهرستان و برداشت‌های بی‌رویه اشاره کرد و گفت: هم اکنون حدود 62 روســـتا در بخش‌های کندوان و ترکمانچای جزو مناطق بحرانی هستند.

خبرگزاری فارس: 62 روستا شهرستان میانه بحرانی است

به گزارش خبرگزاری فارس از میانه، محمد ادیب ظهر امروز در نخستین جلسه کارگروه توسعه بخش کشاورزی در شهرستان میانه اظهار کرد: با توجه به اینکه زیرساخت‌ها در اراضی پایاب سدها آماده بوده و آب مطمئن موجود است واگذاری اراضی ملی و مراتع در پایاب سدها در اولویت قرار می گیرد.

وی به افت سفره‌های زیرزمینی و کاهش منابع آبی شهرستان به دلیل خشکسالی سال‌های اخیر و برداشت‌های بی‌رویه اشاره کرد و افزود: صدور مجوز حفر چاه محدودیت داشته و هم اکنون حدود 62 روســـتا در بخش‌های کندوان و ترکمانچای جزو مناطق بحرانی هستند.

ادیب در پایان پیشنهاد کرد که اراضی ملی درجه  یک و دو برای مقرون به صرفه بودن برای احیاء اراضی و تولید به متقاضیان واگذار شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان میانه  نیز در این جلسه با تاکید بر اهمیت موضوع توسعه بخش کشاورزی شهرستان برای ایجاد اشتغال برای فارغ‌التحصیلان کشاورزی و افراد جویای کار ساکن در روستاها و روستاییان فاقد زمین و یا کم زمین اظهار داشت: این امر علاوه بر اشتغالزایی در تولید محصولات کشاورزی مورد نیاز نیز موثر خواهد بود.

نادر زارع تالی بر استعدادیابی و شناسایی اراضی ملی و دولتی مناسب و تخصیص اراضی قابل واگذاری که امکان تامین آب در آن وجود دارد، تاکید کرد: در اسرع وقت با هماهنگی‌های لازم موضوع عملی خواهد شد.

وی در ادامه افزود: 204 میلیارد تومان برای اجرای طرح‌های کشاورزی گلخانه، باغ و … برای اراضی که به متقاضیان واگذار خواهد شد به عنوان تسهیلات تخصیص یافته که پرداخت خواهد شد.

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان میانه همچنین در این جلسه اظهار داشت: مراتع و اراضی ملی شهرستان شناسایی شده و مراحل قانونی برخی از این مراتع و اراضی طی شده، دارای نقشه بوده، سند آن به نام دولت صادر شده و در واگذاری آنها مشکلی  وجود ندارد.

علی مهربان در ادامه افزود: بعضی از اراضی مرتعی در سطح روستاها توسط کشاورزان تصرف شده و در آن زراعت می‌‌شود که اداره منابع طبیعی اقدامات قانونی را برای رفع تصرف به عمل می‌آورد.

در این جلسه مقرر شد سریعاً توسط اکیپی متشکل از نمایندگان جهاد کشاورزی و منابع طبیعی اراضی ملی و دولتی مستعد و قابل واگذاری شناسایی شده و امور آب شهرستان در رابطه با تامین آب اراضی پیشنهادی بررسی‌های لازم را انجام و نتیجه را اعلام کند.

همچنین مقرر شد مسئولیت و اختیارات کارگروه توسعه بخش کشاورزی در هر بخش به بخشداران تفویض شده و ابلاغ اعضای هر بخش صادر وافراد حائز شرایط نیز توسط اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بعد از تعیین تکلیف زمین و آب و زیربناهای موجود برای واگذاری زمین به آنها معرفی شوند.

در ادامه نیز مقرر شد واگذاری اراضی مستعد برای اجرای طرح‌های تولیدی کشاورزی در صورت تامین آب به تشکل‌ها و شرکت‌های متشکل از فارغ‌التحصیلان بخش کشاورزی و … در اولویت قرار گیرد.

انتهای پیام/غ10


نوشته شده توسط : مینا ب