تبلیغات
خبر رسانی - پیوند غضروف در یزد با موفقیت انجام شد

جستجو

 

پیوند غضروف در یزد با موفقیت انجام شد

یکشنبه 28 اسفند 1390   08:36 ب.ظ

برای نخستین بار
پیوند غضروف در یزد با موفقیت انجام شد

خبرگزاری فارس: یک جراح استخوان و مفاصل و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی یزد از عمل جراحی موفقیت آمیز پیوند غضروف برای نخستین بار در استان یزد خبرداد.

خبرگزاری فارس: پیوند غضروف در یزد با موفقیت انجام شد

به گزارش خبرگزاری فارس، سیدمحمد ابریشم نقص‌های غضروفی را یکی از عمده‌ترین نقص‌های زانو عنوان کرد و افزود: انواع تکنیک‌ها برای برطرف کردن نقص غضروفی به کار می‌رود که یکی از جدیدترین تکنیک‌ها، تکنیک پیوند غضروف با کمک کشت غضروفی است.

ابریشم با بیان این مطلب که این عمل جراحی در دو مرحله صورت می‌گیرد، خاطرنشان کرد: در مرحله اول توسط آرتروسکوپ تعداد کمی از سلول‌های بدن بیمار تهیه می‌شود و سپس به مدت دو هفته در بدن بیمار کشت داده می‌شود و در مرحله بعد غضروف کشت داده شده در محلی که نقص غضروف دارد پیوند زده می‌شود.

این جراح ارتوپدی یادآورشد: سه بیمار کاندید این روش درمانی شدند که یکی از بیماران دارای نقص غضروف در ناحیه استخوان ران، دیگری دارای نقص غضروف در ناحیه استخوان کشکک و بیمار سوم دارای نقص غضروف در ناحیه ساق بودند که این روش در هر سه بیمار موفقیت آمیز بود.

وی تصریح کرد: از محسنات این روش این است که بعد از گذشت 9 ماه تا یک سال غضروف پیوند شده علائم و آثاری شبیه به غضروف طبیعی بیمار را خواهد داشت.

این جراح و متخصص ارتوپدی اظهارکرد: این عمل جراحی برای سومین بار در کشور بعد از تهران و ارومیه صورت گرفت.

ابریشم ادامه داد: این روش درمانی در عین حالی که روش ساده‌ای است ولی متاسفانه به دلیل این که مواد اولیه کشت غضروفی باید از خارج از کشور وارد شود هزینه کشت بسیار بالا بوده لذا امیدواریم با تمهیداتی که وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و دانشگاههای علوم پزشکی کشور انجام می دهد هزینه این روش برای بیماران کاهش یابد.

به گفته این متخصص نقص غضروف بر اثر آسیب‌های ناگهانی به غضروف هنگام انجام فعالیت‌های ورزشی و غیره صورت می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار فارس، پژوهشکده رویان طرح تولید مواد اولیه غضروف را در دست اجرا دارد و پس طی مراحل اخذ مجوز ماده اولیه کشت غضروف طبیعی در داخل کشور تولید خواهد شد.

انتهای پیام/


نوشته شده توسط : مینا ب