تبلیغات
خبر رسانی - افغانستان در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری به چالشی برای اوباما تبدیل شده است

جستجو

 

افغانستان در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری به چالشی برای اوباما تبدیل شده است

یکشنبه 28 اسفند 1390   08:36 ب.ظ

روزنامه سوئیسی:
افغانستان در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری به چالشی برای اوباما تبدیل شده است

خبرگزاری فارس: یک روزنامه سوئیسی با اشاره به کشتار غیرنظامیان در افغانستان توسط نظامیان آمریکایی و به موازات آن افزایش درخواست‌ها برای خروج نظامی آمریکا از این کشور نوشت که حل این مسایل برای اوباما به یک چالش تبدیل شده است.

خبرگزاری فارس: افغانستان در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری به چالشی برای اوباما تبدیل شده است

به گزارش فارس  به نقل از "تاگس‌انسایگر"، "باراک اوباما" رئیس جمهور آمریکا پس از کشتار 16 غیر نظامی توسط یک نظامی آمریکایی در افغانستان با مشکلی بزرگ روبرو شده و آن دشواری توجیه این عملیات است. به عبارتی این عملیات که از آن به عنوان واکنش آمریکا به حملات تروریستی 11 سپتامبر یاد شد، پس از  گذشت 10 سال، چندان هواداری ندارد.

این روزنامه سوئیسی نوشت که سیاستمداران معروف آمریکایی چه از حزب دموکرات و چه حزب جمهوری‌خواه،خواستار عقب‌نشینی هر چه سریعتر نیروهای آمریکایی از افغانستان هستند. به طوری‌که رئیس فراکسیون دموکراتها در سنای آمریکا در یک مصاحبه تلویزیونی گفت: نظامیان ما در افغانستان تحت فشارهای بسیار شدیدی قرار دارند که تاکنون آمریکا در هیچ‌یک از جنگ‌ها متحمل چنین دشواری نشده است.

وی همچنین از تصمیم اوباما مبنی بر خروج زمانبندی شده برای بازگشت نظامیان از افغانستان حمایت کرد و گفت: ما همانگونه که رئیس جمهور اعلام کرده است، از افغانستان خارج خواهیم شد و من فکر می‌کنم که این روش درستی است.

بر اساس این گزارش،همچنین برای جمهوری‌خواهان که همواره از اوباما به دلیل وعده‌های 4 سال گذشته‌اش مبنی بر عقب نشینی از عراق انتقاد قرار می‌کردند، مشکل شده است که به تقاضای طولانی شدن این عملیات بعد از سال 2014 را بدهند.

در این گزارش آمده است که "نیوت گینگریج" از نامزدهای جمهوری‌خواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با اذعان به اشتباهات آمریکا در جنگ افغانستان گفت که معتقد است که وضعیت در افغانستان نه تنها بهتر نمی‌شود، بلکه بدتر خواهد شد. ضمن اینکه آمریکا در افغانستان زندگی مردها و زنان جوان را به خطر می اندازد.

همچنین در بین مردم آمریکا نیز موافقت درباره جنگ افغانستان به شدت در حال کاهش است. بر اساس نظرسنجی که روزنامه آمریکایی"واشنگتن‌پست" به تازگی منتشر کرده است؛ 60 درصد پرسش شوندگان اعلام کرده‌اند که جنگ افغانستان دیگر ارزش ادامه دادن را ندارد. 55 درصد نیز اعتقاد دارند که اکثریت افغانها عملیات نظامی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در کشورشان را بی‌فایده می‌دانند.

تاگس انسایگر در ادامه با اشاره به کشتار 16 غیر نظامی افغان توسط یک نظامی آمریکایی نوشت: اوباما سریعا این اقدام جنایتکارانه را محکوم کرد. اوباما و "لئون پانتا"وزیر دفاع وی بعد از این فاجعه تلفنی با "حامد کرزی"رئیس جمهور افغانستان وعده دادند که هر چه سریعتر این واقعه را پیگیری کرده و عاملان آن را به دادگاه بکشانند.گویا این واکنش تند و سریع کاخ سفید به منظور جلوگیری از بلند شدن فریاد انتقامها در افغانستان بوده است. چرا که اخیرا 6 افسر بلندپایه آمریکایی بعد از  بی‌حرمتی به مقدسات اسلامی در افغانستان کشته شدند.

"تاگس انسایگر" در بخش دیگری از این مطلب نوشت که حالا برای اوباما این مسئله مطرح است که آیا وی می‌تواند از درخواستها برای یک برگشت سریعتر از افغانستان به عنوان یک بخش سیاسی در مبارزات انتخاباتی خود استفاده کند، یا خیر.

انتهای‌پیام/ط.ص


نوشته شده توسط : مینا ب