تبلیغات
خبر رسانی - صنایع‌دستی تبلور فرهنگی و بومی مردمان گیلان است

جستجو

 

صنایع‌دستی تبلور فرهنگی و بومی مردمان گیلان است

یکشنبه 28 اسفند 1390   07:36 ب.ظ

جاذبه‌های دیدنی گیلان/
صنایع‌دستی تبلور فرهنگی و بومی مردمان گیلان است

خبرگزاری فارس: صنایع‌دستی گیلان تبلور عینی فرهنگ و هنر بومی مردمان سرزمین گیلان و آمیخته با سنت‌های گذشتگان و پیوند دهنده نسل قدیم و جدید و بهترین سوغات استان است.

خبرگزاری فارس: صنایع‌دستی تبلور فرهنگی و بومی مردمان گیلان است

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، آنچه آدمی در گذر از تاریخ زندگی خود آفریده یادبودهایی در فاصله بین تولد و مرگ به مدد قدرت اندیشه خود است که تجلی آفریدگاری خداوند است.

در این فاصله انسان همواره در جستجوی زیبا و شورانگیز گاهی اوج گرفته و زمانی پریشان و درمانده شده و گاهی خاموشی گزیده است و در این حالات و احوال به هنگام حک کردن نقشی به سنگی یا فلزی و یا ترسیم خطوط نمادین بر بافته‌ای و یا تراشیدن پیکره‌ای مقصودی را بیان داشته و رمز و رازی را آشکار کرده است.

صنایع‌دستی تبلور عینی فرهنگی و هنر بومی مردمان سرزمین گیلان بوده و به عنوان یک هویت مانند تاریخ، اخلاق، زبان، نسبت‌های بومی باید حفظ شود.

این هنر با صنعت ملی قادر است و به عنوان یک عامل موثر در ایجاد اشتغال مولد با توجه به نیاز محدود سرمایه‌گذاری به ویژه در سطح مناطق محروم و دور افتاده کشور و در نتیجه کند کردن روند مهاجرت و حتی معکوس کردن مورد توجه قرار گیرد.

صنایع‌دستی گیلان همواره یکی از جاذبه‌های بسیار مهم برای مسافران بوده و تنوع تولید و مصرفی بودن آن به همراه وجود مواد اولیه بومی از شاخص‌های اصلی این  رشته بومی و سنتی استان است.

رشته‌های فعال و شاخص استان شامل چادرشب‌بافی، نمدبافی، معوق‌کاری، قلم‌زنی، زیورآلات سنتی، لباس محلی قاسم‌آبادی، کاشی‌کاری، جاجیم بافی، صنایع دستی چرمی، سفالگری‌ سرامیک، تراش شیشه، نقاشی، سفال، مشبک بافی و... است.

حصیربافی و سبدبافی از صنایع دستی و خانگی بسیار رایج در استان است و تولید سبدها و حصیرها در بیشتر نقاط این استان رواج دارد.

رشتی‌دوزی از جمله هنرهای بومی و خاص گیلان بوده که به رشتی‌دوزی مشهور است و در این نوع رودوزی سنتی و هنرورز با استفاده از قلاب و نخ‌های ابریشمی رنگین پارچه‌های ملون ماهوت را با دوخت زنجیره مزین می‌کند.

بامبوبافی، سفالگری، نمدمالی، چموش‌دوزی، نازک‌کاری و خراطی و کدوی قلیایی از دیگر صنایع‌دستی و ارزشمند گیلان است.

انتهای پیام/خ۲۰/پ3003


نوشته شده توسط : مینا ب